Sanal POS Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

2 sene önce

Sanal pos entegrasyonunun tanımına geçmeden önce ilk olarak “sanal pos” ve “entegrasyon” kelimelerinin ayrı ayrı ne anlama geldiğini bilmek faydalı olacaktır:

 • Sanal pos: Web siteleri, mobil uygulamalar, tahsilat sistemleri gibi internet tabanlı çalışan yapılarda, fiziki bir terminal gerekmeden ödemeyi yapan ve tahsil eden tarafların alışverişine  olanak sağlayan bir POS (Point of Sale) türüdür.
 • Entegrasyon: İki ve üzeri platform ya da servisin, ihtiyaca uygun çıktı ve sonuçları elde etmek üzere gerekli uyum içerisinde çalışması için kurulan bağlantıdır.
  Türk Dil Kurumu entegrasyon sözcüğünü “uyum, birleşme” olarak tanımlamaktadır.

Sanal pos entegrasyonu ise; banka veya ödeme aracıları tarafından sağlanan pos altyapısının ödeme alınacak platform ya da serviste çalışabilmesi için gerekli yazılımsal bağlantının kurulması işlemidir.

Sanal POS Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Entegrasyonu nasıl tamamlayabileceğiniz, kullandığınız e-ticaret yazılım altyapısına göre değişiklik gösterecektir:

 1. Açık Kaynak E-ticaret Yazılımları İçin (WooCommerce, OpenCart, PrestaShop vb.)
  Açık kaynaklı e-ticaret yazılımlarının tamamı eklenti/modül yapısına sahiptir.
  Bu altyapılarda kuracağınız bir eklenti/modül ile web sitenize yeni özellikler kazandırmak oldukça kolaydır.Sanal pos entegrasyonu ihtiyacı için de geliştirilmiş eklentileri kullanarak işlemi hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz.
  Genellikle entegrasyon, ilgili eklentiyi web sitesinde aktif hale getirdikten sonra, sanal pos sağlayıcısının ilettiği API bilgilerinin sisteme kaydedilmesiyle tamamlanır.
  Bazı sanal pos sağlayıcılarında entegrasyon API bilgilerinin kaydedilmesi gibi tek aşamada tamamlanmamakta, ilave işlemler gerektirmektedir.
  Açık  kaynaklı e-ticaret yazılımları için pazar lideri konumundaki sanal pos entegratörü olan Gri’nin geliştirdiği modülleri tercih edebilir, ücretsiz kurulum desteğiyle sanal pos entegrasyonunu 30 – 180 dakika arasında tamamlayabilirsiniz.
  Desteklenen altyapılar için aşağıdan uygun eklenti/modül seçeneklerini inceleyebilirsiniz:WooCommerce Sanal POS Entegrasyon Eklentileri
  OpenCart Sanal POS Entegrasyon Modülleri
  WHMCS Sanal POS Entegrasyon Modülleri

  Ayrıca açık kaynaklı e-ticaret yazılımları için ücretsiz sanal pos entegrasyonu hakkındaki bu başlığa gözatabilirsiniz: Ücretsiz Sanal POS Entegrasyonu

 2. E-ticaret Şirketlerinin Sağladığı Kapalı Kaynak Paket Yazılımlar İçin
  Bu altyapılardan biriyle oluşturulmuş e-ticaret sitelerinde, sanal pos entegrasyonu için hizmetin sağlayıcısı olan şirketten yardım almanız gerekecektir.
  Yazılım kapalı kaynaklı olması ve tarafınıza müdahale yetkisi verilmemesi sebebiyle, kullanabileceğiniz sanal pos sağlayıcıları da sisteme entegre olmuş seçeneklerle kısıtlı olacaktır.
  Satın aldığınız pakete göre, entegrasyon için ilave ücretlendirme gerekebilir veya bu işlem ek ödeme gerekmeden sunuluyor olabilir.
 3. Kendisine Özel Bir E-ticaret Yazılım Altyapısı Kullanan Şirketler İçin (PHP, C# vb. Dillerdeki Yazılımlar)
  Özel altyapılarda sanal pos hizmetinin sağlayıcısı olan banka veya ödeme aracısının entegrasyon dokümanını yazılımcınız veya çalıştığınız ajansa ileterek geliştirme talep etmeniz gerekecektir.
  Listelenen seçenekler arasında entegrasyonu en uzun sürede tamamlanan ve dolayısıyla en maliyetli olan metot bu altyapıları kullanan şirketler için geçerlidir.
  Kullandığınız e-ticaret yazılım altyapısının geliştiricisinden destek alamıyorsanız veya işi 2000+ e-ticaret sitesine bu hizmeti sunan sanal pos entegrasyonu profesyonellerine bırakmak istiyorsanız; buradan destek talebi oluşturarak özel entegrasyon teklifi alabilirsiniz.

Yorumlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir