E-ticaret Kargo Entegrasyonu Nedir? Faydaları Nelerdir?

2 yıl önce

Kargo Entegrasyonu Nedir?

Sevk edilecek bir mal/paket/gönderiye bağlı sipariş veya işlem akışı içerisinde; gönderi hareketlerinin yetkilendirilen taraflarca izlenebilmesini ve bu hareketlere bağlı olarak sistem içerisinde istenen görevlerin tetiklenebilmesini sağlayan bağlantıya kargo entegrasyonu denir.

E-ticarette Kargo Entegrasyonu

Kargo şirketlerinin taşıdığı gönderilerin büyük bölümü, e-ticaret şirketlerinin sipariş teslimlerinden oluşmaktadır.
Popüler e-ticaret platformları ve pazar yerlerinden yapılan alışverişlerde, bugün her kullanıcı siparişten sonra kargo hakkında bildirim ve SMS geleceğini bilmekte, göndericiyle ayrıca iletişime geçme gereği duymamaktadır.
E-ticaretin gelişimine paralel gelişen kargo sektörü de sunduğu teknolojik imkanları geliştirmiştir.
API / Web Servis yetkisi, bir dönem yalnızca hacimli işlem yapan şirketlere (genellikle Hepsiburada, N11, Trendyol gibi pazar yerlerine) sunulurken, günümüzde günde birkaç adet gönderim yapan şirketler de bu olanaktan faydalanabilmektedir.
Bugün tüm kargo şirketleri ile e-ticaret platformları arasında, API / web servis bağlantısı ile çalışan eklenti/modüller sayesinde kolaylıkla kargo entegrasyonu sağlanabilmektedir.

E-ticarette Kargo Entegrasyonu Kullanmanın Avantajları

 • Zaman Tasarrufu: Kargo entegrasyonu olmadan hazırlanan siparişler hem siparişi hazırlayan personelinize hem de kargo şubesindeki personele, işlemlerin manuel olarak gerçekleşmesi nedeniyle zaman kaybettirir.
  Kargo entegrasyonu kullandığınızda siparişlere otomatik olarak kargo barkodu basılmasıyla, paketleme personeli ve kargo şubesi işlemi kolaylıkla tamamlayabilir.
 • Manuel İşlemlerden Kaynaklı Hataların Önüne Geçilmesi: Kargo süreçlerini manuel yönetmek zaman kaybettirdiği gibi, hataya da oldukça açıktır. Göndermeyi unuttuğunuz siparişler, mükerrer gönderilen siparişler, yanlış adrese giden siparişler veya giden yanlış ürünler… Bunlar, süreçlerini manuel yöneten e-ticaret şirketlerinde en sık rastlanan kargolama hatalarından sadece bazılarıdır.
  Kargo entegrasyonu kullandığınızda bu hataların büyük bölümü ortadan kalkacaktır.
 • Günlük Kargo Kapasitesinin Artırılması ve Daha Geç Siparişler İçin Aynı Gün Kargo Gönderilebilmesi: Entegrasyonun sağladığı işlem kolaylığı sayesinde bir günde hazırlayabildiğiniz sipariş sayısı artacaktır. Bu sayede, normalde saat 14:00’a kadar aynı gün kargo imkanı sunulabiliyorken bu saati 16:00 – 17:00 gibi daha ileri saatleri taşıyabilmek mümkün olacaktır.
 • Kargom Nerede Temalı İletişim Taleplerinin Önüne Geçilmesi: Belki de kargo entegrasyonuna geçiş yapmanızı gerektiren en büyük sebep budur: “Müşterilerden gelen kargom nerede sorusu” ve bu soruyu yanıtlamakla vakit kaybeden e-ticaret personelleri. Müşterilerinize kargolarını takip edebilecekleri bir ekran sunmadığınızda veya kargoların durumu hakkında bildirim göndermediğinizde bu “kargom nerede, siparişim nerede” sorularıyla sıkça karşılaşmanız muhtemeldir.
  Kargo entegrasyonu kullanmaya başladığınızda müşterilerinize siparişin hangi aşamada olduğuna dair otomatik SMS ve e-posta bildirimleri gönderilecek, kargo takibi yapabilecekleri ekranlar sunulacaktır.
 • Gönderilen Otomatik Bildirimlerle, Kargo Teslimat Başarısının Artırılması: Müşterilerinize göndereceğiniz SMS ve e-posta bildirimleriyle, teslimatın gerçekleşeceği gün ve saat hakkında müşterilerinizin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kargo şubesi dağıtıma çıktığında müşterinizin adreste olma olasılığı azalacak, “geldik bulamadık” durumunun önüne geçilerek teslimat başarısı artırılacaktır.
 • Ve En Önemlisi, Müşteri Memnuniyeti: Kargo entegrasyonu kullanan e-ticaret sitelerinde, her aşamada takip edilebilir bir siparişin olması müşteri memnuniyetini artırmaktadır. Artan müşteri memnuniyeti sonraki siparişleri beraberinde getirmekte, satışlarınıza katkıda bulunmaktadır.

WooCommerce İçin Kargo Entegrasyon Eklentisi: Shipmendo

Gri tarafından geliştirilen Shipmendo kargo entegrasyon eklentisi, aşağıda listelenen kargo şirketlerini desteklemektedir:

Shipmendo Kargo Entegrasyon Eklentisi Özellikleri

 1. Sipariş durumları otomatik olarak güncellenir
  Siparişin kargo barkodu oluşturulduğunda durumu Paketlendi olarak, kargo şubesi barkodun girişini yaptığında Gönderildi olarak, müşteriniz kargoyu teslim aldığında ise Tamamlandı olarak güncellenir.
 2. Sipariş durumlarına göre otomatik SMS ve e-posta bildirimleri gönderilir
  Kargo hareketlerine göre siparişte kayıtlı telefon numarası ve e-posta adresine siparişteki gelişmeler hakkında otomatik bildirimler gönderilir.
  Çalıştığınız SMS operatörü varsa; entegrasyona operatörünüzü ücretsiz olarak bağlayabilir, mevcut kredilerinizi kullanabilirsiniz.
  Bir SMS operatörü ile çalışmıyorsanız; Gri SMS altyapısıyla gönderim yapabilirsiniz.
  Bildirim mesajları şirket adınız veya markanız ile gerçekleşmektedir.
 3. Sipariş kargo fişi ile gönderi daha kolay hazırlanır ve hataların önüne geçilir
  Shipmendo kargo entegrasyonunda, her sipariş için bir kargo fişi oluşturulur.
  Bu kargo fişinde kargo barkodunun yanı sıra siparişte yer alan ürün adı, görseli, stok kodu gibi detayları da ekleyebilirsiniz.
  Kargo fişine ihtiyacınıza uygun bilgileri ekleyerek siparişlerin karışması, yanlış ürün gönderimi gibi hataların önüne geçebilirsiniz.
 4. Mükerrer kargo çıkışı engellenir
  WooCommerce > Siparişler menüsünde barkodu basılan siparişleri kolaylıkla ayırt edebilir, istediğinizde filtreleyebilirsiniz.
  Bu sayede sipariş detaylarına girmeden görerek mükerrer kargo gönderiminin önüne geçebilirsiniz.
 5. Toplu barkodlama ile tek seferde tüm gönderiler hazırlanabilir
  WooCommerce > Siparişler sayfasındaki listede Toplu İşlemler menüsü kullanılarak, tek seferde 20 adete kadar siparişi aynı anda barkodlayabilirsiniz.
  Gün sonunda kargolarınızı toplu şekilde hazırlayabilirsiniz.
 6. Çoklu paket gönderimi desteklenir
  Birden fazla kutu/kolide göndereceğiniz çoklu siparişleri, entegrasyonun çoklu paket gönderimi özelliği sayesinde tek seferde barkodlayabilirsiniz.
  Kargo fişleriniz kutu adedine göre 1/3, 2/3, 3/3 gibi parçalarda oluşturulacaktır.
  Çoklu paket gönderimi özelliği sayesinde, aynı alıcıya ait siparişin karışması, mükerrer gönderilmesi veya unutulması durumlarının önüne geçebilirsiniz.
 7. Tüm yazıcılarla uyumlu kargo fişleri yazdırabilir
  Entegrasyon 5 farklı kâğıt boyutu seçeneğini desteklemektedir.
  A4, A5, A6, 10 cm x 6 cm veya 10 cm x 13.5 cm ölçülerinde standart yazıcılar veya barkod yazıcılardan çıktılar alabilirsiniz.
 8. Birden fazla kargo şirketi bir arada kullanılabilir
  Entegrasyonun desteklediği 6 kargo şirketiyle bir arada çalışabilirsiniz.
  Sipariş özelindeki kargo şirketi tercihini müşterinize bırakarak, memnuniyeti ve teslimat başarısını artırabilirsiniz.
 9. Gönderiler iptal edilebilir
  Barkodu yazdırılan siparişte herhangi bir nedenle (eksik bilgi, hatalı stok, sipariş iptali vb.) gönderimden vazgeçilirse; tek tuşla o gönderiyi iptal edebilirsiniz.
 10. Gönderiler raporlanabilir
  Kargolarınızı seçtiğiniz tarih aralığı için filtreleyerek, tek ekranda toplu şekilde izleyebilirsiniz.

Shipmendo ® , Gri İnternet Teknolojileri A.Ş.’ye ait tescilli bir markadır ve Gri tarafından geliştirilmektedir.

Yorumlar