Domaininize ait e-postaları hesaplarını Yandex alt yapısında ücretsiz kullanın!

7 yıl önce

Kurumsal hayatın vazgeçilmezi e-postalar birçok yönden iletişimimizi etkiler.

E-postaların iletim süreleri, spam denetlemeleri, web ve mobil ara yüzleri, e-posta hesaplarına dahili olarak sunulan diğer hizmetler(rehber, takvim, bulut alanı gibi) alt yapı tarafından sağlanan ve bir e-posta hesabının kullanışlılığını belirleyen konulardır. Kurumlar kendi bünyesinde oluşturduğu bir e-posta sunucusu üzerinden e-posta alımı ve gönderimi yapması, kendi bünyesinde bu hizmeti sağlamasından dolayı gördüğü avantajların yanı sıra bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Bu dezavantajlar nedir?

 • Genellikle bu tip e-posta alt yapıları doküman düzenleme, okuma işlemleri yapan yerleşik uygulamalarını içermez. Bu da pratik işlemler yapmanıza olanak sağlamayacağı için zaman kaybı yaşatacaktır.
 • E-postaların ek dosyalarını da dâhil olmak üzere saklamak istediğiniz dosyalar için kullanılan alan kendi sunucunuzun içerisinde bulunacağı için çok sayıda e-posta hesabı bulunacak kurumlarda alan problemi ortaya çıkartabilir. Bu da beraberinde sunucu masrafını arttırabilir.
 • Kurum içerisinde yaşanabilecek elektrik/internet problemleri e-postalara da yansıyacağı için kesinti durumlarında iletişim de sona erer.
 • Spam ve virüs korumaları yalnızca o kurum içerisindeki e-posta hesaplarının taşıdığı veriler üzerinden yapıldığı için koruma veri tabanı Dünya geneli düşünüldüğünde güncel olamayabilir ve sonucunda kurumdaki e-posta kullanıcıları tehlikeyle karşı karşıya kalabilirler.
 • Tüm yedekleme ve bakım hizmetleri kurum yetkilileri sorumluluğundadır, veri kayıpları yaşanma riski bir hayli fazladır.

Bir kurumda e-posta hizmetlerinin e-posta sağlayıcı farklı bir firmaya verilmemesi durumunda yukarıda örneklendiği gibi birçok olumsuz yanı vardır. E-postanın öneminin farkında olan birçok kurumsal firma zaten Microsoft, Google, Yandex gibi teknolojik devlere bu işlemleri bırakıyor.

Kurumsal e-posta sektöründe en yaygın kullanılan bu üç firmanın da farklı konularda çok iyi olduğu noktalar var fakat en büyük tercih sebebi fiyatlandırma. Başlangıçta Microsoft ile Google da bu yola ücretsiz olarak başlamıştı fakat şu anda ücretsiz kullanım izni sunan yalnızca Yandex.

Yandex.Kurum adıyla ücretsiz kurumsal mail hizmetini sürdüren Yandex, 1000 adet/domain e-postaya kadar izin veriyor. Bu da sanırım birçok kurum için fazlasıyla yeterlidir. Üstelik Yandex.Kurum kurulumu oldukça basit. Tek ihtiyacınız olan bir domain ve bir de Yandex hesabı.

Yandex.Kurum kurulum aşamaları:

 1. Yandex hesabınıza giriş yaparak Domain Ekleme sayfasına giriniz.
 2. Domaininizi girerek “Alan adı ekle” butonuna tıklayın.

 1. Kayıtlı ve Yandex’te geçerli mevcut kaydı bulunmayan bir domain girdiğinizde sizi yapılması gereken diğer aşamaların bulunduğu sayfaya yönlendirecektir.
 2. Bu sayfada öncelikle domai doğrulamasını yapmanız gerekir. Domain doğrulaması için üç farklı yöntem vardır:
  1. Ana dizine bir html dosyası olutşrumak (bu seçeneği kullanmak için bir hostinge ihtiyacınız vardır),
  2. Domaine CNAME kaydı eklemek (mevcut bir hostinginiz yoksa ve domaininizin gelişmiş DNS özelliği bulunuyorsa),
  3. Whois bilgilerini düzenlemek(mevcut bir hostinginiz yoksa ve domaininizn gelişmiş DNS özelliği bulunmuyorsa)

Doğrulama türüne göre işlemleri tamamladıktan sonra “Alan adı sahipliğini kontrol et” butonuna tıklayıp domainin size aitliğini doğrulayın.

 1. Doğrulama işlemi ardından e-posta hesapları açabileceksiniz. Fakat e-postaların doğru çalışabilmesi için MX ayarlarını yapmış olmalısınız. Domaininizin gelişmiş DNS ayarlarından veya hostinginizin MX ayarlarından Yandex.Kurum tarafından size iletilen şekilde MX değerlerini tanımladıktan sonra e-postalarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Yorumlar